Anasayfa 
  Hazneler 
  Sobalar 
  Hazneler 
  Videolar 

  Etkinlikler


 

Firmamızın şömine montajında çok sık rastladığı sorunlardan bir tanesi de mevcut bacanın şömine kurulumu için uygun olmamasıdır. Şömine sektörünün ülkemizde yeni gelişmesinden dolay şömine için özel yapılan bacalar yapılarımızın çoğunda bulunmamakla beraber son yıllarda yeni yapılarda yapılan bacaların çoğu şömine kurulumu için uygun değildir. 

Şömine montajı yapılan yapıların bacaları şömineye uygun değilse tadilatının yapılması tadilat mümkün değilse şömine için yeni bir baca yapılmalıdır.İleride herhangi bir sorunla karşılamamanız için; evinizde şömine yapmak istiyorsanız, şömine bacanızın nasıl olması gerektiğini veya yapmak üzere olduğunuz evinizde nasıl bir baca kurmanız gerektiğini bilmeniz için bu sayfayı hazırladık.


Şömine Bacası Nasıl Olmalı? 

Şömine bacasında olması gereken en önemli koşullar iki tanedir. Bunlardan biri baca ölçüsü diğeri izolasyondur.

1) Baca, yapının içinden geçecekse duvarlarınızın, boyanızın ve duvara yakın mobilyalarınızın; yapının dışından geçecekse yapının plastik( siding ) veya ahşap benzeri kaplamaları varsa zarar görmemesi için mutlaka izoleli olmalıdır.
 
2) Baca izoleli ise dış çapı standardı 20,5 cm ( Bu ölçü haznenin küçük veya büyük kapasiteli olasından dolayı 18 cm- 35 cm arasında değişir. ) olan ısıodası çıkış borusunun, bacaya rahatlıkla girebilmesi için kenar uzunluğu en az 22 cm olan kare şeklinde bir baca olmalıdır. Bu ölçünü en uygunu; kenar uzunluğu 25 cm olan kare şeklinde bir bacadır. 

3) Baca izolesiz ise bacanın içinden izoleli borunun rahatlıkla geçebilmesi için iç ölçüsü kenar uzunluğu en az 35 cm olan kare şeklinde bir baca olmalıdır.

4) Yeni yapılacak bacalarda yapını ısıtmasında dağıtım ağı (Fön (Mültichuf) Sistemi) bulunacaksa bacanın yapının içinden, yapılmayacaksa dışından düz bir şekilde yükselmesine dikkat ediniz.

Boru kıvırma ve baca-mahya ölçülerini aşağıda ki şekillerde ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.
UYARI: Bacanız şömine kurulumuna uygun değilse ( Örneğin; çapı 13 cm olan soba bacası ise.), şömine firmaları tarafından size verilen garanti belgelerinin DTU 24-2-2 Kurulum Güvencesi Şartnamesine göre her hangi bir yükümlülüğü yoktur.
 
 

 

Aktif Ziyaretçi : 2 | Bügün Tekil : 30

Detay Şömine 2011 detaysomine.com

İp Numaranız : 88.231.131.232